"Ne félj a gondjaidtól, hanem üzenetnek tekintsd őket. Lehetőségnek arra, hogy tisztábban láss, és ezáltal erőteljesebben birtokold az életedet, mint eddig. Megértsd, mi a jelentősége annak, hogy te is itt vagy a földön."

Kornis Mihály

2011. június 17., péntek

Elhízást is okoz?

Az utóbbi években nem csak a rák lett népbetegség, de az elhízás is. Ki gondolná, hogy a kettő összefügg? No nem abban, hogy a rák okoz elhízást, vagy fordítva, habár az elhízás már kockázati tényező a rák kialakulásában. A két betegség az omega-6 és az omega-3 zsírsavval, annak arányával áll kapcsolatban.
Már régen megdőlt az a tévhit, miszerint a magas zsírbevitel okozza az elhízást, hiszen a zsírszegény étrendet folytató emberek között is sok a túlsúlyos. Nem a zsírban, hanem a zsírsavak fajtájában kereshető a megoldás.

Az omega 3 és 6 zsírsavakat az emberi szervezet nem képes előállítani, így nagyon fontos, hogy megfelelő mennyiségben és arányban juttassuk be a szervezetünkbe.
Az omega 6 zsírsavak a zsírok felhalmozódását, a sejtek merevségét és a gyulladást segítik elő, amíg az omega 3 zsírsavak az idegrendszer kialakításában fontosak: csökkentik a gyulladást, rugalmassá teszik a sejteket, ezentúl pedig a zsírsejt képződést is korlátozzák.

Az utóbbi évtizedekben nagymértékben nőtt az omega 6 zsírsav fogyasztásunk, s ezzel párhuzamosan csökkent az omega 3. Így nem csoda, ha több zsírt tartalékol a szervezetünk, hiszen arra ható anyagot eszünk nap, mint nap. A rákos sejtek osztódásához pedig elengedhetetlen a gyulladás, így a daganat kialakulásának is kedvezünk vele.

Mit tehetünk?
Érdemes bio tojást vennünk, mert a normál étrenden nevelkedő csirkéké omega 3- és omega 6 zsírsavat egyenlő arányban tartalmaz, míg a kukoricával táplált csirke tojása omega 6-ban gazdag csak.
Ugyanez vonatkozik minden haszonállatra és azoknak a termékeire (tej, marhahús...), mert sajnos az ő táplálékukat is mesterségesen befolyásolták, így ami hozzánk kerül termék, az sem tartalmaz megfelelő zsírsavakat.

Napraforgó olaj helyett fogyasszunk olivaolajat, repce- vagy lenmagolajat, margarin helyett pedig vajat. Együnk sok halat és lenmagot, ezek omega 3-ban gazdag élelmiszerek.