Biztosan sokan tudják, hogy az egészséges bélrendszer és az egészséges bélflóra nagy szerepet játszik az ételallergiák elkerülésében. Nem vagyok orvos, nem fogok részletekbe belemenni, már ajánlottam korábban itt EZT a könyvet, érdemes elolvasni. Azonban ha valaki a paleolit diétában jártas, illetve olvasott a könyvben a betegségek kialakulásáról és a szervezetünk működéséről, akkor már tisztában van azzal, hogy a hasznos bélbaktériumok milyen fontosak az egészségünk szempontjából.
A mai világban sajnos nagyon sok káros hatás ér minket, a feldolgozott és mű összetevőkkel dúsított élelmiszerek adják a piaci/bolti kínálat nagy részét. Egy esetleges antibiotikumos kezelés aztán pláne nagyon rossz hatással van a bélflórára. Ezzel az utóbbi időben elég jól tisztában is lettek az emberek, össze is kötötték, a kettőt, azaz ha antibiotikum, akkor kell probiotikum is. Igen ám, de nagyon nem mindegy, milyet választunk!
Két kisebb fiamnál is kiderült a héten, hogy candida albicans van a székletükben. Aki kicsit is ismeri a candidát, tudja, hogy normális esetben is megtalálható az emberben, de az kóros elszaporodása komoly gondokat és nagyon sok féle tünetet okozhat. Tekintve, hogy a legkisebb gyermekem még életében nem kapott cukrot, glutént és mesterséges anyagokat, egy candida diéta nálunk nem jöhet szóba, hiszen nem a helytelen táplálkozási szokások miatt alakult ki.
Az utóbbi időben összehozott a sors (számomra Isten, de ki miben hisz) olyan emberekkel, akik tudnak és akarnak segíteni, s összeismerkedtem olyanokkal is, akik konkrét tanácsokkal tudnak utat mutatni a gyógyulásunkhoz. Így alakult ki beszélgetésem egy vegyész úrral is, akinek a fő kutatási területe az emberi bélrendszer és ezen belül is a candida.
Nem írok ide téziseket és feltételezéseket arról, hogyan és miért szaporodhatott el az én kisfiaimban kórosan, amikor nem táplálkoznak úgy, hogy az a candidázis táptalaja lenne, de azt meg szeretném osztani mindenkivel, milyen fontos és hasznos információkat kaptam ettől az Úrtól a probiotikumokkal kapcsolatban.
Manapság igen elterjedt probiotikum a Normaflore, amit valóban az antibiotikumok mellé már rutinszerűen "rendelnek" el az orvosok. Erről tudni kell, hogy ez egy génmanipulált baktérium, amit rezisztensé tettek az összes antibiotikumra, ráadásul nem is a normál bélflóra tagja! A rezisztencia-génjeit pedig képes átadni bármilyen kórokozónak, és ez a legfőbb oka a rezisztens törzsek robbanásszerű szaporodásának! Tehát nem csak nem használ, de hosszú távon kifejezetten káros is!
Akkor hogyan és milyen probiotikumot válasszunk?
Mindenképpen olyat, ami az emberi bélflórában is megtalálható baktériumokat tartalmazza! Ugyanis itt is az üzleti érdek mindennél fontosabb, és sajnos nagyon sok cég olyan baktériumokat tesz bele, ami nem emberből, hanem állatból, pl. szarvasmarhából származnak. Miért? Mert ezek nem telepednek meg az emberben, de ugyanúgy kifejtik a hatásukat. Magyarul: függővé válik a szedője, mert kiszorítják a rendes humán bacikat, és ha abbahagyják a szedést - elkerülhetetlenül jön a visszaesés. Ahelyett, hogy a bélflórát helyrehoznák, csak a pénzt zsebelik be a gyártóik.
Fontos a mennyiség, baktériumonként legalább 10 a 9-ediken telepképző egység. Ezt úgy szokták jelölni hogy 109 CFU. Ha egy probiotikum mondjuk 10 a 7-ediken (107 CFU) bacit tartalmaz, ez az elvárhatónak csupán csak a századrésze. Nem mindegy, hogy egy, vagy száz kapszulával érjük el ugyanazt...
Ezentúl annál jobb egy készítmény, minél több baktériumot tartalmaz. A legfontosabb baktériumok, amik az emberi bélrendszer lakói, azok a Bifidobacterium bifidum és a Lactobacillus Acidophilus, valamint az egészséges csecsemők székletében megtalálható Bifidobacterium infantis. Amíg a csecsemő széklete csak ezt a szigorúan, és kizárólagosan csak az emberi bélben megtelepedő baktériumot tartalmazza, (ha az anyatejen kívül nem kap semmi mást) addig semmilyen kórokozó nem tud labdába rúgni a bélben. Ha sikerülne elérni, hogy ez domináljon, akkor ez szép lassan kiszorítja az összes kórokozót.
És ha már ez az utolsó 2 mondat, had ragadjam meg az alkalmat, hogy itt is újra hangsúlyozzam a szoptatás fontosságát! Természetesen egészséges anya tud a gyermekének egészséges tejet és hasznos bacikat átadni, de az is köztudott, hogy a tejen keresztül biztosítani tudjuk kisbabánknak is a hasznos bacikat, ha mi szedünk probiotikumokat a szoptatás alatt és kiegyensúlyozottan, egészségesen táplálkozunk,élünk!