Marcipánnál, középső fiamnál aktuális volt a tejterhelés. Vele csináljuk a nulldiétát, s miután közel 1,5 éve a tejet iktattuk ki először, ideje volt leellenőrizni, hogy valóban / még gondja van-e vele.
Ez a tejterhelés Magyarországon még nem elterjedt eljárás, holott évek óta ismert. A lényege az, hogy az a gyerek, akinél felmerült a tejfehérje allergia gyanúja, 10 nap különbséggel 3-3 napig kap 2 féle tápszert. Miután ez a 2x3 napos terhelés 10 nap szünetekkel közte és utána véget ért, derül csak ki, mikor kapott tejalapú, mikor pedig teljesen tejmentes italt. Az, hogy melyik tápszer volt tejes, egy lezárt borítékban van eltéve az orvosnál, a terhelés végén a szülő előtt nyitják csak ki. Az addig eltelt időben fel kell jegyezni minden tünetet, változást, s ennek fényében ítélik meg, hogy allergiás-e a gyerek.
Maga a módszer nagyon jó és ötletes. Valóban kikerülhető a placebo hatás is, a pszichés belebeszélés vagy lelki hatások fizikai megnyilvánulásai, és az orvos számára is egyértelmű lesz a tünet-tej közötti összefüggés. Ugyanakkor ha már kitalálták ezt a módszert és azért kell 10 nap szünetet tartani a terhelések után, hogy a hosszú távú reakciók is kiderüljenek, igazán értelmetlennek tartom, miért csak 10 nap szünetet adnak. Köztudott, hogy a tejfehérje allergia késői reakciói 2-3 hét után jelennek csak meg, azaz épp a 2. tápszeres terhelés vagy a borítékbontás után jönnének csak elő. Amikor én mentem borítékbontásra, éppen egy ilyen esetbe futottam bele, az anyuka mondta, hogy az első ital után nem volt tünete a fiának, a második után lett, s közben az első volt tejes. A doktornő maga mondta, hogy elképzelhető, hogy a késői reakciók okozták, de azért kétségei voltak, s a nő már hónapok óta szenvedett, hogy kiderüljön, hogy a fia még mindig tejallergiás. Addigra már elérték, hogy azonnali bőrreakciója lett kisebb tejterméktől is, de a kétség mindenkiben sokáig megmaradt. Azt hiszem, nem csak nekem, illetve elsősorban nem nekem bosszúság, hogy ha már meghoznak egy ilyen módszert, amivel épp a kritikus kérdőjeles tényezőket akarják kizárni, akkor épp az időre nem figyelnek csak. Semmiből nem állna 10 nap helyett 20 napot tartani megfigyelési időnek.
Nekünk mondhatni szerencsénk volt. Azért csak mondhatni, mert igazolódott, hogy Marcim még mindig nem bírja a tejfehérjét, de legalább nálunk ez egyértelműen kiderült. Amit először kapott tápszer, attól a 2. napra már bőrreakciója volt, és a 4. naptól ekcémás is lett a feneke. Ezek a bőrreakciók a 10 nap alatt meg is szűntek maguktól, elég nyilvánvalóvá téve, hogy valami allergént kapott korábban, ami előidézte nála. Persze a második nap már a viselkedési problémái is előjöttek, kicsit hiperaktív és érzelmileg labilis volt a terhelés 2. napjától 2-3 héten át. Azóta már teljesen jól van, sajnos átesett egy komoly víruson is, ami nagyon megviselte az amúgy is érzékeny bélrendszerét, de már a gyógyulás útjára lépett :)